S batohem o kolo světa

 

S rodinou rádi cestujeme za teplem. A v posledních letech jsme s manželem a dvěma dětmi cestovali na vlastní pěst. A to dokonce bez kufru. Jen s příručním batůžkem. S jakým? To jsem řešila až ve chvíli, kdy jsem měla poprvé začít balit. A protože jsem nebyla spokojena s tím, co jsme měli doma, rozhodla jsem se, že si ušiju batoh, který se nám bude líbit – ale navíc do něj dáme i naše oblečení.

Naše cesty byly většinou v podobě týdenní dovolené u moře, kde jsme nepotřebovali téměř nic. A tak jsem se pustila do realizace batohu. Mé děti si vybraly vzor i materiál, množství kapes. Rozhodly i o existenci zipu. Své slovo měl i manžel. Protože jsem přišla na řadu jako poslední, měla jsem jasnou představu o tom, jak bude vypadat.

Batohy jsem ušila a vydali jsme se na naši první dovolenou bez kufru. Byla to Oděsa na Ukrajině a Zátoka. Na letišti na nás čekala paní, která nám pronajímala apartmán. Ten se stal naším domovem během prohlížení Oděsy – největšího města s přístavem v Černém moři. Město je mimo jiné známé svojí architekturou z 19. století.

Naše kroky vedly do delfinária – byla to dechberoucí podívaná, s delfíny se můžete vyfotit, ale klidně si i zaplavat. Poté jsme se vydali na Potěmkinovy schody známé třeba z filmu Křižník Potěmkin. Jsou dlouhé 142 metrů! Dál jsme navštívili také Chrám Proměnění Páně.

Samozřejmě nesměla chybět ani návštěva různých restaurací – ukrajinská kuchyně je rozmanitá a vynikající. My si užívali hlavně Šašlík a Čeburek.

Potom jsme se vydali taxíkem na nádraží a odtud vlakem do Zátoky (proces kupování jízdenek byla docela komedie). I na tamním nádraží na nás čekala paní z ubytování – bydleli jsme přímo na pláži. Nebyl to žádný luxus, ale bylo tam vše potřebné. Majitelka domu byla velmi pohostinná, na přivítanou nám dala i šampaňské. I když paní neuměla anglicky, komunikaci jsme „rukama, nohama“ nějak zvládli.

I když byla vedle apartmánu lehátka s grilem, využívali jsme i zdejší restaurace, které byly velmi levné. Když k tomu přidáme teplé moře, nevíme, co víc bychom si mohli přát. Dokonalé bylo i maso, které nám majitelé na našem ubytování jednoho dne připravili na grilu.

Abych se vrátila k našim batohům – celý týden naší letní dovolené jsme strávili jen s tím, co se nám vešlo právě do nich. Já s dcerou jsme měly samozřejmě i kabelku, abychom udělaly trochu víc té parády.

O tom, na jaké další místo jsme vyrazili jen s batohy, ale zase povyprávím příště.